Ako zamerať kuchynskú zástenu

Jedna z častých otázok, s ktorou sa na nás obraciate je ako zamerať kuchynskú zástenu. Ak máte záujem o výrobu obkladačiek na mieru, je potrebné najskôr zamerať priestor, ktorý chcete obkladať. Najčastejšie to býva kuchynská zástena a preto si dnes ukážeme pár príkladov a tipov, ako tento priestor zamerať. Nemusíte sa báť, nie je to nič zložité, určite to hravo zvládnete.

 

Potrebovať budete len papier, pero a meter

Vždy je potrebné merať čo možno najpresnejšie. Merajte vždy od jedného okraja po druhý (nepripočítavajte ani neodčítavajte žiadnu rezervu a pod.).

Dôležitá bude výška zásteny a tiež šírka steny, prípadne viacerých stien.

Niektoré kuchynské linky majú tvar dlhého obdĺžnika, čo robí meranie pomerne jednoduché. Iné kuchyne pozostávajú napr. z dvoch stien do tvaru L, alebo aj z troch stien do tvaru U, kde je potrebné merať každú stenu osobitne.

Poďme sa teda pozrieť ako správne zamerať zástenu, ktorú chceme „vykachličkovať“.

 

Zástena v tvare obdĺžnika

Pri tomto type kuchyne, je meranie pomerne jednoduché. Stačí zamerať výšku a celkovú šírku. Vždy merajte čo najpresnejšie. Nemusíte sa obávať ak vám aj nejaký mm ubehne. Malé odchýlky sa dajú ešte doladiť pri obkladaní pomocou špár.

 

Zástena do tvaru L a zástena do tvaru U

Tieto zásteny pozostávajú z viacerých stien, ktoré sú navzájom spojené. Tu je potrebné zamerať všetky steny osobitne. Steny je potrebné tak ako v predchádzajúcom prípade merať od jedného kraja po druhý. Súčasťou niektorých kuchýň je aj okno, najčastejšie v rodinných domoch. Tam je dôležité zamerať vzdialenosť okna od stien a od kuchynskej dosky (vid. druhý obrázok).

 

Zástena do tvaru T

 

Pre tento typ zásteny je charakteristické, že má vyššie osadený digestor, alebo nejakú skrinku oproti zvyšnej línii zásteny. Stačí keď si priestor pomyselne rozdelíte na viacero blokov a tie následne jednotlivo zameriate.

Ak si aj napriek tomu nie ste istí, ako priestor zamerať, pokojne nám pošlite fotku vašej kuchyne a my vám priamo na fotografie vyznačíme oblasti, ktoré bude potrebné zamerať.

 

V pokračovaní tohto článku sa nabudúce pozrieme na zameranie zásuviek a vypínačov.