Smaragdové šesťuholníky

Ako vybrať farbu škárovačky

Vybrať si tie správne obkladačky vie niekedy poriadne zamotať hlavu. Najskôr treba vybrať ten správny tvar, veľkosť a nakoniec ešte aj farbu, či dokonca kombináciu viacerých farieb.

Tam však cesta ešte nekončí. Dôležitú úlohu pri celkovom dojme dotvára aj farba škárovacej hmoty. Preto ani tento výber určite nepodceňujte. Farba špárovacej hmoty dokáže doslova povzniesť celkový dizajn vašich obkladačiek.

V tomto článku sa zameriame len na výber škárovacej farby. Pri výbere treba však zvážiť aj iné vlastnosti škárovacej hmoty a preto odporúčame poradiť sa aj s predajcom ohľadne jej vlastností.

Farbu môžete ladiť s obkladačkami viacerými spôsobmi. Záleží od toho aký efekt chcete docieliť.

 

Tón v tóne

Ako prvá voľba sa nám prirodzene naskytuje možnosť ladiť farbu škárovačky k farbe obkladu. Na trhu nájdete naozaj veľké množstvo farebných odtieňov, takže je z čoho vyberať. Pokojne si so sebou zoberte vzorku obkladačky do obchodu a prirovnajte si ju k farbám škárovačiek, aby ste tak ľahšie našli čo najlepší odtieň. Myslite však na to, že inak farby ukážu v obchode, inak na dennom svetle a inak u vás doma.

Bledá škárovačka zladená k bledým obkladom je nadčasová voľba. Obklad bude vďaka tomu pôsobiť jemne, zjednotene a elegantne.

Ak k tmavým obkladom zvolíte tmavú škárovačku určite tiež neurobíte chybu. Tmavá škára vytvorí dramatický „look“ a navyše na nej nebude vidno ani špinu 🙂

Okrem svetlej a tmavej škáry, sú veľmi obľúbené aj rôzne iné neutrálne odtiene. Nemusíte voliť len čisto bielu. Krásne ukážu aj rôzne neutrálne či zemité odtiene napr. vanilková, krémová, šedá a pod.

 

Kontrast

S farbou škáry sa dá naozaj efektne vyhrať. Vôbec sa nemusíte limitovať len farbou obkladačiek. Kontrastná farba škárovačky nechá vyniknúť tvarom obkladačiek a krásne ich tak zvýrazní. Tmavá škára k bledým obkladom, alebo naopak svetlá škára k tmavým obkladom, vytvorí z obkladačiek dominantný prvok vo vašom interiéri, ktorý bude doslova neprehliadnuteľný.

Extravagancia

Pokiaľ máte radi experimenty, môžete siahnuť aj po niečom naozaj neobvyklom. Šancu môžete dať napríklad výraznej, či kriklavej farbe farbe a vytvoríte si tak vlastné umelecké dielo :). Siahnuť môžete aj po škárovacej hmote s trblietkami, čím dosiahnete luxusný kovový vzhľad.

Predĺžené šesťuholníky so zlatou špárou

Nezabudnite farby vyberať s citom a s ohľadom na okolitý interiér, aby vám všetko spolu ladilo.